Regler ved leje af Nørrehytten
Hytten udlejes til:
Private, firmaer, foreninger og skoler/institutioner.
Der skal altid være en voksen lejer som ansvarlig.
Nørrehytten lejes ikke ud til ungdomsfester.
Der er normalt indtjek fra kl. 14 og udtjek senest kl. 14.
I forbindelse med helligdage kan der dog være ændrede ind- og udtjekstider (spørg udlejer).
I forbindelse med leje af Nørrehytten er der mulighed for at opstille telte/campingvogne på teltpladsen eller boldbanen. Evt. kørespor i græsset fjernes før afrejse.
Hunde må medbringes, men alle efterladenskaber efter dem skal fjernes før afrejse.
Beskadigelser/graffiti medfører reparation eller udskiftning og skal erstattes af lejer, dog mindst 500 kr.
Ituslået service stilles ved kaffemaskinerne i køkkenet og erstattes af lejeren efter prisliste for ny-indkøb.
Med hensyn til lejerens forpligtelser i forbindelse med afrejse fra Nørrehytten henvises til vore ordensregler, der kan læses på opslag i hytten eller her på vores hjemmeside under "ordensregler".
Der skal altid medbringes/anvendes lagen ved overnatning i hytterne. Dette gælder både ved brug af dyne og ved brug af sovepose.
Har man problemer med at ligge tør om natten, skal der bruges vådligger-lagen.
Lejeren medbringer selv toiletpapir, køkkenrulle, viskestykker, karklude, opvaskemiddel (dog ikke til opvaskemaskinen), affaldsposer/spandeposer, affaldssække, div. husholdningspapir, håndklæder, håndsæbe og lignende.
Nørrehytten opvarmes ved el-varme. Der gøres opmærksom på, at Nørrehytten er isoleret som et sommerhus opført i 1980’erne og derfor forholdsvis dyr at opvarme i vinterhalvåret.
Der kan medbringes brænde til brug i brændeovnen i det store opholdsrum.
Forespørgsel om leje sendes til udlejeren via norrehytten@gmail.com
Ved henvendelse oplyses navn, tlf.nr., adresse samt hvilket formål I ønsker at leje Nørrehytten til.
Der udarbejdes en lejeaftale, som bekræftes ved indbetaling af depositum svarende til 20% af prisen for lejemålet, hvorefter lejeaftalen er bindende for såvel udlejer som lejer.
Såfremt der er spørgsmål ang. Nørrehytten og evt. lejemål, er man altid velkommen til at kontakte udlejer.